Vragrester er fundet i søgeområde ved Titanic

Skrevet af

22. juni 2023

REDAKTION@RADIO4.DK

REDAKTION@RADIO4.DK

Vragrester er fundet i det område nær “Titanic”, hvor ubåden “Titan” er forsvundet.

Det meddeler USA’s kystvagt torsdag på Twitter.

Eksperter er nu ved at undersøge det nærmere, oplyser kystvagten.

Der vil blive holdt et pressemøde torsdag klokken 21 dansk tid for at tale om det seneste fund.

På pressemødet deltager admiral John Mauger, der står i spidsen for eftersøgningen, og kaptajn Jamie Frederick.

Fjernstyrede robotter er sendt ned i dybet for at afsøge havbunden i det område, hvor vraget af “Titanic” ligger. Det er en af disse robotter, der har gjort fundet af vragrester, fremgår det af en meddelelse fra kystvagten.

Ubåden “Titan” begyndte med fem mennesker om bord sin nedstigning mod “Titanic”s vrag omkring klokken 08.00 lokal tid søndag.

Ubåden skulle efter planen være kommet tilbage til overfladen, omkring syv timer efter at den satte kurs mod “Titanic”s vrag ifølge den amerikanske kystvagt.

Den 6,5 meter lange ubåd mistede imidlertid signalet til moderskibet mindre end to timer efter nedstigningen.

Ud over fjernstyrede robotter deltager flere skibe og fly i eftersøgningen efter den forsvundne ubåd.

/ritzau/

 

Foto: Oceangate/Zuma/Ritzau Scanpix

Afspiller nu

A-Z

01:00
05:00