Tidligere politisk leder for Radikale Venstre, Marianne Jelved, husker på ingen måde, at hun skulle have inspireret Lars Løkke Rasmussen til at ryge, som han ellers påstår i TV-program.
I TV2-programmet ”Højskolen” siger formand for Moderaterne, Lars Løkke Rasmussen, at tidligere politisk leder for Radikale Venstre, Marianne Jelved, fik ham til at starte med at ryge igen, efter at Lars Løkke Rasmussen havde været stoppet i et år.
Det sker i en samtale om indførslen af rygeloven mellem Lars Løkke Rasmussen og nuværende formand for Det Radikale Venstre, Martin Lidegaard.
Men den anklage vil Marianne Jelved ikke have siddende på sig.
Hun kalder det noget ”fuldstændig vrøvl” i et interview med RADIO IIII Formiddag.
- Det er første gang i mit liv, jeg hører, at jeg skulle have fået ham til at ryge. Jeg kan ikke mindes, at jeg skulle være gået rundt og sagt at folk skulle ryge. Jeg har selv været ærgerlig over, at jeg røg,” siger hun.
Hun holdt med at ryge i 2005.
- Jeg havde sagt, at hvis vi (Radikale Venstre, red.) fik 18 mandater, så ville jeg stoppe med at ryge. Men så fik vi 17, og der er jo ikke nogen, der kan kende forskel på 17 og 18, så jeg stoppede med at ryge efter vores valgsejr,” siger Marianne Jelved.
Hun mindes heller ikke nogensinde at skulle have røget sammen med Lars Løkke Rasmussen.
RADIO IIII har rakt ud til Moderaternes presseafdeling, som ikke er vendt tilbage.
