Ekspert og eks-politiker fortryder hæleri-anklage i indlæg: -Det er forkert

Skrevet af

5. august 2025

Peter Marstal

petma@radio4.dk

Charlotte Bech Mathiesen

chmat@radio4.dk

Den tidligere politiker Margrete Auken og folkeretseksperten Frederik Harhoff trækker nu i land omkring et debatindlæg. Påstanden i overskriften er nemlig ikke korrekt, erkender de begge.

I sidste uge bragte Politiken et debatindlæg under overskriften: "Aktivistgruppe og folkeretsekspert: Al handel med bosætterprodukter er hæleri og skal stoppes".

Et indlæg, som blandt andet handlede om, at det er ulovligt at handle med produkter, der er købt gennem bosatte områder på Vestbredden.

Men nu trækker to af afsenderne på debatindlægget, nemlig den tidligere politiker og nuværende aktivist i gruppen Betlehems Venner, Margrete Auken, samt folkeretseksperten på Syddansk Universitet, Frederik Harhoff, altså i land.

Det er nemlig ikke korrekt at kalde handel med bosætterprodukter for hæleri. Det fortæller de begge til Radio IIII.

- Det er ikke hæleri, for i streng juridisk forstand, er der ikke dansk jurisdiktion i Palæstina. Og derfor kan man ikke retsforfølge det i Danmark, fortalte Harhoff mandag til Radio IIII.

Frederik Harhoff fortæller også, at han fortryder at være afsender på indlægget af den grund.

Margrete Auken giver Frederik Harhoff ret i, at der ikke kan være tale om juridisk hæleri.

- Det er moralsk hæleri, men det kan ikke retsforfølges i Danmark, udtaler hun tirsdag til Radio IIII.

- Hæleri-paragraffen er jo en del af den danske straffelov, og I kalder også handlen ulovlig i jeres indlæg. Hvad betyder moralsk hæleri?

- Jamen, indlægget er forkert. Indlægget er forkert. Og det har jeg også skrevet i et lille læserbrev til Politiken for at få det rettet.

Hun understreger dog, at hun fortsat ikke mener, at det er i orden at handle med varer, der kommer fra besatte områder på Vestbredden.

Radio IIII har rakt ud til Politiken, der endnu ikke har bragt en rettelse af debatindlægget, for at få en kommentar.

De er dog ikke vendt tilbage endnu.

Hør interviewet med Margrete Auken her: https://radio4.dk/podcasts/radio4-morgen/tirsdag-d-5-august-kl-9-10

Afspiller nu

Hvis du vil vide mere

12:05
12:30