Falsk tilbud: Henrik Bisgaards skobutik misbrugt på nettet

Skrevet af

29. april 2024

Michael Robak

miro@radio4.dk

Gustav Pors Olesen

gup@radio4.dk

Med reklamer på Facebook og Instagram lokker IT-kriminelle forældre, der er på udkig efter børnesko, ind på en falsk hjemmeside fuld af gode tilbud. Men reklamen leder til en svindeludgave af skovirksomheden Bisgaard Skos hjemmeside, og forbrugerne bliver snydt for sko og penge.

Flere og flere danskere bliver som Simone Fjordside Henriksen fra Holstebro snydt på nettet.

Hun faldt nemlig over et tilbud fra en hjemmeside, som lignede Bisgaard Skos normale side.

Det førte til et køb på 435 kroner for 2 par børnesko. Men skoene modtog hun aldrig.

- Der var flotte billeder, og man kunne vælge størrelser. Og siden med levering og kortoplysningen lignede også fuldstændigt Bisgaards hjemmeside. Jeg synes simpelthen det er for fejt at snyde folk på den måde, siger hun til Radio4 Morgen.

Simone Fjordside Henriksen er langt fra den eneste, som er blevet snydt, og det frustrerer ejer og direktør i Bisgaard Sko, Henrik Bisgaard.

- For det første er det dødærgerligt for kunderne. Men som brand er det også et problem. Når vi sælger det første par børnesko til et par nybagte forældre, køber de ind på vores tryghed og troværdighed, og det er det, der er på spil, når de bliver snydt af en falsk webshop.

 Du kan høre hele interviewet med Henrik Bisgaard her:

Ifølge en rapport om it-relateret økonomisk kriminalitet fra National Center for it-kriminalitet er tendensen stigende.

I 2022 blev der anmeldt 323 sager, mens det sidste år var næsten 800 sager.

Men problemet med falske hjemmesider er langt større end det, siger Kresten Munksgaard, Leder af Forebyggelse og Analyse ved Nationalt Center for it-kriminalitet til Radio4 Morgen.

- Vores oplevelse er, at mængden af falske hjemmesider er langt mere massiv, end vores anmeldelsestal giver udtryk for.

Den falske version af Bisgaard Sko, som snød Simone Fjordside Henriksen, er et godt eksempel på, hvor nemt det er at blive snydt.

Det siger Peter Kruse, som er IT-sikkerheds-ekspert og arbejder for firmaet Clever, og som for Radio4 Morgen har kigget nærmere på den falske hjemmeside.

- Det er ikke for at give kredit til svindlerne, men det her er et rigtigt godt svindelnummer. Jeg kan godt forstå, at folk bliver snydt. Det er meget, meget vanskeligt at se, at den her hjemmeside er svindel, for det er en én-til-én kopi af den originale hjemmeside.

Du kan høre hele interviewet med Peter Kruse her:

Henrik Bisgaard har anmeldt reklamerne fra Facebook og Instagram til Meta, som er firmaet bag de sociale medier.

De arbejder på at lukke reklamerne, men det går for langsomt, mener Henrik Bisgaard.

- Jeg ville ønske, man kunne lukke ned for den slags efter ti minutter, men sådan er det åbenbart ikke. Det krænker jo folks retsbevidsthed, at man skal vente så længe på at få en reaktion.

Radio4 Morgen ville gerne have forholdt Meta kritikken fra Henrik Bisgaard, men de er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

Den falske hjemmeside er mandag formiddag ikke længere aktiv.

Afspiller nu

Morgen

06:05
10:00